پالایشگاه آذر

نصب و راه اندازی

بهره برداری از منابع نفت و گاز، حمایت از اکتشاف، توسعه و تجهیز میادین نفتی و گازی، احداث پالایشگاه های نفت، توسعه پالایشگاه گاز و مجتمع پتروشیمی و صنایع پایین دستی، تولید ثروت، اشتغال پایدار و توسعه استان را به همراه خواهد داشت.

میدان نفتی آذر یکی از میدان‌های نفتی ایران می‌باشد. این میدان نفتی در شرق شهرستان مهران استان ایلام واقع شده‌است. مخزن این میدان با میدان نفتی بدرای کشور عراق مشترک است و در امتداد شمال غربی میدان مستقل چنگوله واقع است.

این میدان دارای ۲ میلیارد و ۵۰۰ بشکه نفت خام درجا است. میزان نفت قابل استحصال از این میدان ۴۰۰ میلیون بشکه نفت برآورد می‌شود.

طرح توسعه این میدان به شرکت‌های استات اویل نروژ گازپروم روسیه واگذار شده بود که این شرکت در سال ۲۰۰۸ به موجب پیروی از تحریم‌های علیه ایران از ادامه همکاری در توسعه این میدان انصراف دادند. در حال حاضر طرح توسعه این میدان بر عهده شرکت مهندسی و توسعه نفت گذاشته شده‌است.پیمانکار بیع متقابل این طرح شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر می‌باشد . تیم بازرسی فنی متن، وظیفه نظارت بر عملیات اجرائی را بر عهده دارد بانک صادرات ایران نیز به عنوان تأمین‌کننده مالی این پروژه در نظر گرفته شده‌است.