پالایشگاه کنگان

پالایشگاه گاز

شرکت پالايش گاز فجر جم از سال 1367 براي تصفيه گاز ميدان هاي گازي نار و کنگان واقع در منطقه جم و ريز در شرق استان بوشهر مورد بهره برداري قرار گرفته است.
طرح و اجرا عمليات پالايشگاه در دو مرحله انجام شده است. در مرحله اول توليد و تصفيه حدود 8/34 ميليون متر مکعب استاندارد گاز در روز از ميدان گازي نار از طريق 18 حلقه چاه انجام شده است. در مرحله دوم افزايش ظرفيت تصفيه پالايشگاه  تا مرز 79 ميليون متر مکعب در روز از ميدان گاز کنگان با حفر 29 حلقه چاه ميسر گرديد.
با اجراء طرح افزايش ظرفيت پالايشگاه در سال 1379 شامل بهينه سازي سيستم هاي تصفيه با تغييرات داخلي واحدهاي عملياتي، ظرفيت تصفيه گاز به 110 ميليون متر مکعب در روز و سپس با راه اندازي طرح انتقال خط گاز عسلويه به پالايشگاه در سال 1389 توليد روزانه به 125 ميليون متر مکعب رسيد.
به موازات توليد گاز خشک در پالايشگاه، در حدود 5000 متر مکعب در روز مايعات گازي تثبيت شده توليد مي شود. اين مايعات بصورت نفت سبک به تاسيسات بندر سيراف واقع در ساحل خليج فارس جهت صادرات منتقل مي شوند. در ضمن عمليات تثبيت، پروپان و LPG نيز توليد ميشود که پروپان توليدي جهت سيکل تبريد استفاده مي شود و  LPG  توليدي بفروش ميرسد.

پالایشگاه گاز فجر جم (نام پیشین: پالایشگاه گاز کنگان) یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های گاز ایران واقع در شهرستان جم استان بوشهر می‌باشد.

این پالایشگاه هم‌اکنون (سال ۱۳۹۴ خورشیدی) ظرفیت دریافت ۲۵ میلیون مترمکعب گاز از میدان پارس جنوبی را دارد و تا سه سال آینده (سال ۱۳۹۷ خورشیدی) به ۵۰ میلیون مترمکعب افزایش خواهد یافت.

هم چنین پالایشگاه فجرجم جهت پالایش بخشی از گاز ترش تولیدی از فاز ۶ میدان گازی پارس جنوبی طراحی شده‌است و ظرفیت اسمی پالایش گاز در این پالایشگاه ۸۰ میلیون مترمکعب در روز است.

این پالایشگاه دارای هشت ردیف واحد شیرین سازی گاز است و میعانات گازی تولیدی از از میدانهای گازی آغار و دالان نیز توسط خط لوله هشت اینچ به طول ۱۵۴ کیلومتر به این پالایشگاه و در نهایت به بندر سیراف یا توسط یک خط لوله به پالایشگاه شیراز ارسال می‌شود.